Inhalacje

INHALACJA – NA CZYM POLEGA?

Inhalacja to zabieg leczniczy polegający na podaniu roztworu leków lub ich aerozoli do dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem. Wykorzystuje się w tym celu gorące płyny, inhalatory lub nebulizatory. Jest to jedna z najprostszych metod leczenia. To niezwykle skuteczny sposób na zatkany nos. Ułatwia funkcjonowanie w czasie, w którym jest ono utrudnione przez infekcje, chore zatoki bądź nasilone objawy astmy.

SÓL FIZJOLOGICZNA

Sól fizjologiczna (płyn fizjologiczny) to wodny roztwór chlorku sodu, zwykle dostępny w stężeniu 0,9 proc. Sól fizjologiczna często stosowana jest jako kroplówka w celu nawodnienia pacjenta po operacjach, biegunce, wymiotach czy po oparzeniach. Nie powoduje podrażnień, dzięki czemu można ją stosować u osób starszych, jak również u dzieci.

INHALACJE Z SOLI FIZJOLOGICZNEJ

Inhalacja solą fizjologiczną zaliczana jest do najprostszych. Ma działanie nawilżające i ułatwiające oczyszczanie dróg oddechowych. Można ją wykorzystać w kaszlu, katarze, zapaleniu zatok, jak i przy wysuszeniu śluzówki suchym powietrzem. Ważną informacją jest również fakt, iż inhalacje nazatoki można stosować także w przypadku innych schorzeń, w zależności od dolegliwości dobiera się odpowiednie zioła lub olejki eteryczne. W przypadku zapalenia zastosowanie inhalacji na zatoki skutkuje rozrzedzeniem wydzieliny, zwiększeniem komfortu oddychania oraz zmniejszeniem bólu, co przynosi znaczną ulgę. Czas zabiegu inhalacji powinien wynosić około 15 minut. Aby inhalacja dała odpowiednie efekty, powinno się ją powtarzać przez okres 5-7 dni. Należy zwrócić uwagę na to, by nie wykonywać inhalacji bezpośrednio po spożyciu posiłku oraz podczas odczuwania głodu. Osoby palące nie powinni palić papierosów co najmniej pół godziny przed inhalacją oraz dwie godziny po niej. Dym papierosowy może potęgować podrażnienie błon śluzowych. Przez pół godziny po zabiegu nie należy mieć kontaktu z zimnym powietrzem.

INHALACJA – PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA

Przeciwwskazania do wykonywania inhalacji:

  • ciężka niewydolność serca,
  • wysoka gorączka,
  • przewlekłe, ciężkie choroby układu oddechowego (nowotwory, gruźlica),
  • atak astmy oskrzelowej,
  • niewydolność krążenia,
  • krwotoki z dróg oddechowych,
  • ostre zapalenia krtani, nosa, gardła,
  • ropne zapalenie migdałów i zatok.